Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

AFORTI Exchange o genezie pieniądza

7 marca 2022


Z myślą o sympatykach historii i dziejów finansów przygotowaliśmy dla Państwa cykl artykułów nt. historii pieniądza. Zachęcamy do przeczytania pierwszego artykułu, aby dowiedzieć się, jak wyglądał początkowy model handlu i pierwsze monety, jakie postaci przyjmował wcześniej pieniądz i skąd się wywodzi.

Zatem… co było na początku?

Człowiek handlował na dużo wcześniej, zanim wymyślił pieniądze. Najstarszym sposobem pozyskiwania wartościowych produktów był właśnie barter, czyli, krótko mówiąc, wymiana jednych dóbr na inne. Wraz z rozwojem społecznym doszło do podziału pracy oraz wykształcenia się specjalistów (rzemieślników), którzy wyprodukowane przez siebie towary wymieniali np. na artykuły spożywcze. Taki substytut pieniądza nazwano płacidłami. Wśród nich były towary o pełnej wartości użytkowej, np. siekierki, skóry, futra, sól, pręty żelaza, ale i takie, które nie miały praktycznie żadnej wartości użytkowej, jak muszle czy różne kruszce.

  • W Polsce popularnymi środkami płatniczymi były skóry kun i wiewiórek, bursztyn, płótno i pręty żelaza. Płacidła powszechnie tu funkcjonowały do wczesnego średniowiecza. Były to towary zazwyczaj dość trwałe, które nie sprawiały problemów przy przechowywaniu czy transporcie.

  •   W Chinach zazwyczaj płacono jedwabiem. W Indiach, Japonii oraz w niektórych regionach Azji i Oceanii popularnym płacidłem były muszle, a w Ameryce Środkowej – ziarna kakaowca czy herbata.

  • W takich okolicznościach funkcję pieniądza przejęły metale oraz ich stopy. Na początku w użyciu było głównie żelazo, miedź, nikiel czy brąz. Oczywiście również kruszce takie jak złoto czy srebro. Początkowo były to bryłki o nieregularnych kształtach, które później zaczęto formować w sztabki lub spłaszczone kulki, które posiadały wybite stemple określające ich wagę oraz jakość albo pieczęcie władców.

Historycy ustalili, że pierwsze monety pojawiły się prawdopodobnie w VII wieku przed Chrystusem w położonej w Azji Mniejszej Lidii (obecnie Turcja). Miały owalny kształt i były wykonane z elektrum, naturalnie występującego stopu złota i srebra. Na jednej stronie miały wizerunki byka i lwa, a na drugiej kwadratowe wgłębienie, które powstało w czasie ich wybijania.

 

Etymologia i geneza pieniądza

Słowo „moneta” wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Tym mianem określano boginię Junonę i mennicę umieszczoną w jej świątyni na Kapitolu. Z czasem słowo przeniosło się na sam pieniądz. Rzym wytwarzał monety już od IV wieku p.n.e. Z czasem wraz z rosnącą rolą miasta, jego monety stały się pierwszą ogólnoeuropejską walutą. Aby zamanifestować swoją władzę, cesarze umieszczali na nich własne wizerunki.
W ten sposób nawet w najdalszych rejonach imperium wiadomo było, komu należy się posłuszeństwo.

 

Dla dociekliwych…

Określenie „pieniądze nie śmierdzą” pochodzi z tego starożytnego miasta. Cesarz Wespazjan odpowiedział tak swemu synowi Tytusowi, gdy ten ostatni uznał, że pobieranie podatków z publicznych toalet uwłacza majestatowi cesarskiemu.


wB2ng4JGz5MAAAAASUVORK5CYII=

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!