Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Diabeł tkwi w szczegółach

15 lipca 2014

Pomimo środka wakacji dziś na rynku powinno być bardzo ciekawie. Wystąpienia szefowej Fed nigdy nie przechodzą bez echa, a raport w Kongresie składany jest tylko dwa razy w roku. Do tego dochodzą dane i to nie byle jakie, bo sprzedaż detaliczna i inflacja. W USA na dobre rozpoczął się też sezon wyników. Notowania powinny wyraźnie się ożywić.

Yellen przedstawi komisjom w Kongresie raport o stanie amerykańskiej gospodarki i o prowadzonej polityce pieniężnej. To ważne wydarzenie ma miejsce tylko 2 razy w roku, a obszerna analiza sytuacji i polityki  banku centralnego stanowi zawsze ważny punkt odniesienia dla inwestorów. Liczy się przede wszystkim sesja pytań, w której Kongresmani nie są ograniczeni zachowawczą linią komunikacji Fed. Dla nas liczy się to, czy Yellen w jakikolwiek sposób zasygnalizuje moment pierwszej podwyżki stóp procentowych lub ewentualnie czy uzna, że ostatnie dane (względem sytuacji z czerwcowego posiedzenia) nas do takiej decyzji zbliżają. Do tej pory członkowie FOMC nie odnieśli się jednoznacznie do czerwcowych danych z rynku pracy, tymczasem, jak sprawdziliśmy, drugi kwartał na rynku pracy w USA był najlepszy od ponad 30 lat. Zakładamy, że Yellen nie będzie chciała robić sensacji, ale dane oznaczają, że Fed może już być spóźniony względem gospodarki, a takie wydarzenie jak dzisiejsze jest z pewnością jedną z okazji aby tę gospodarkę gonić. Naturalnie wystąpienie relacjonować będziemy w xpuls.pl.

Przed wystąpieniem szefowej Fed czekają nas jeszcze trzy istotne publikacje danych. O 10:30 w Wielkiej Brytanii poznamy dane o czerwcowej inflacji. Przypomnijmy, iż niedawno szef Banku Anglii powiedział, że rynek nie docenia możliwości podniesienia stóp już w tym roku, przez co funt – i tak wyraźnie w tym roku zyskujący – zyskał jeszcze mocniej. Tymczasem w maju inflacja spadła do 1,5%, poziomu najniższego od kilku lat i o ile dziś nie okaże się wyższa, hossa na funcie zostanie poważnie zagrożona. Skoro o Carney’u mowa, będziemy mieć jego wystąpienie w Parlamencie o godzinie 11:00, choć będzie ono poświęcone stabilności finansowej i prezes raczej nie odniesie się do danych. Również o 11:00 czeka nas publikacja indeksu ZEW w Niemczech, ważniejsze będą jednak dane o sprzedaży detalicznej w USA. Sprzedaż w ostatnich miesiącach nie zachwycała. Średnia dynamika wzrostu za pierwsze pięć miesięcy roku to jedynie 3,3% r/r. Jednak raporty z sieci są optymistyczne, więc być może czeka nas pozytywne zaskoczenie.

W tle wydarzeń globalnych mamy publikacje miesięcznych danych z polskiej gospodarki. Po wczorajszych danych, które pokazały piątą z rzędu (choć mniejszą niż poprzednio) nadwyżkę handlową, dziś ważniejszy raport, a mianowicie inflacja. Rynek oczekuje utrzymania się inflacji na poziomie z maja (0,2%), my oczekujemy 0,3%. Ważne będzie jednak to, czy inflacja – wzorem ostatnich miesięcy, nie będzie jeszcze niższa, gdyż to na nowo mogłoby ożywić dyskusję o obniżce stóp procentowych. Te dane o 14:00. O 9:10 dolar kosztował 3,0450 złotego, euro 4,1430 złotego, frank 3,4115 złotego, zaś funt 5,1960 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!