Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Dolar nie zwalnia tempa

21 sierpnia 2014

Wczorajszy  wieczór minął pod znakiem publikacji minutes z lipcowego posiedzenia FOMC, które to  przyniosły kilka zaskakujących faktów. Opublikowany zapis pokazał zmianę  w polemice na temat obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej w USA oraz jej korespondencji z prowadzoną przez FED polityką pieniężną. 

O ile sama decyzja oraz komunikat nie różniły się zbytnio od tych z poprzednich posiedzeń, o tyle na poziomie dyskusji pomiędzy członkami komitetu sytuacja wygląda z goła inaczej. To, co przede wszystkim rzuca się w oczy inwestorów to fakt, iż wielu członków FOMC widzi, że rekordowo niskie stopy przestają korespondować z sytuacją w amerykańskiej gospodarce. O ile nie jest to jeszcze zauważalne oficjalnym komunikacie, w dyskusji przebija się to coraz bardziej, dając do zrozumienia, iż we wrześniu czeka nas zmiana oficjalnej retoryki. Zdaniem Komitetu Polityki Pieniężnej rynek pracy w dalszym ciągu pozostaje zagrożeniem dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, przy czym wyraźnie zaznaczono,  iż poprawa sytuacji na rynku pracy może spowodować szybsze podniesienie stóp procentowych. Reakcja rynków na powyższe stwierdzenia była jednoznaczna i doprowadziła do wyraźnego umocnienia się dolara w stosunku do wszystkich walut grupy G10. Pierwsze istotne dane z amerykańskiego z rynku pracy, czyli cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, poznamy już dziś o godzinie 14:30. Odczyty lepsze od oczekiwanych, poparte wysokim PMI dla przemysłu w USA mogą doprowadzić do dalszego umocnienia się dolara.

Po opadnięciu kurzu związanego z reakcją na amerykańskie minutes, uwaga inwestorów skupiła się przede wszystkim na wstępnych odczytach PMI w Europie, które poznaliśmy dzisiaj w godzinach porannych. Ze względu na  napiętą sytuację polityczną i słabość gospodarki europejskiej opublikowane dane okazały się gorsze od figur z poprzednich miesięcy, wynosząc odpowiednio  52,0 pkt. dla Niemiec ,  46,5 pkt. dla Francji oraz 50.8 dla całej strefy euro. Niemniej jednak dane z gospodarki niemieckiej okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych, co doprowadziło do nieznacznego umocnienia się wspólnej waluty.

W dniu dzisiejszym poznamy także bardzo ważną figurę z rynku brytyjskiego, czyli dane o sprzedaży detalicznej. Konsensus rynkowy zakłada spadek tempa wzrostu sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii do 3,0% w skali roku. Funt jest ostatnio pod ścianą i nie pomogły mu nawet dwa głosy za podwyżką stóp w sierpniu, dlatego tylko mocne pozytywne zaskoczenie może umocnić brytyjską walutę.

Dzisiejszy kalendarz nie zawiera żadnych istotnych publikacji z perspektywy polskiego złotego, dlatego kurs naszej waluty zależeć będzie przede wszystkim od danych ze strefy euro, rynku amerykańskiego oraz od rozwoju konfliktu ukraińskiego. Na godzinę 10 za dolara płaciliśmy 3,1550zł, a za euro 4,1901 zł.

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!