Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Mocna korekta na rynkach EM.

16 czerwca 2014

Dzisiejszy dzień na rynku w Polsce jest zdominowany aferą taśmową, która odbija się na rynku polskiego długu oraz polskiego złotego. Złoty od rana słabł do większości walut. EURPLN w pewnym momencie notowany był już w okolicach poziomu 4,15. Jednakże tuż po godz. 15:00 wraz z początkiem konferencji premiera Tuska złoty zaczął korygować swoje poranne osłabienie. Inwestorów najprawdopodobniej ucieszyła informacja iż nie dojdzie do dymisji rządu oraz ministra Sienkiewicza i prezesa Belki. Obecnie notowania EURPLN znajdują się na poziomie 4,13 (USDPLN: 3,05; GBPPLN: 5,18; CHFPLN: 3,39).

Wyprzedaż o poranku dotknęła nie tylko polskiego złotego, ale także inne waluty krajów wschodzących. Mocno traciła lira turecka, rand południowoafrykański oraz rosyjski rubel. Przecena na rynkach krajów EM wynikała głównie z zaostrzenia się konfliktu gazowego na Ukrainie. Rosja odcięła dziś dostawy gazu na Ukrainę, co może zaostrzyć konflikt i w kolejnym etapie zmusić ponownie UE i USA do wdrożenia kolejnych sankcji wobec Rosji.

Na walutach krajów rozwiniętych panuje dziś dość niska zmienność. Z USA poznaliśmy dość dobre dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w maju o 0,6% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o tylko 0,4%. Jednakże czynnik ten nie odbił się na notowaniach dolara.

Dział Analiz XTB

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!