Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Nowe sankcje nie sprzyjają wzrostom na giełdach

17 lipca 2014

Czwartkowy poranek przynosi powrót do spadków na większości parkietów w Europie. Przyczyna jest dość klarowna: kolejna runda sankcji ze strony USA i UE wobec Rosji. Jak zwykle najciekawsze i najmocniejsze sankcje wdrażają Amerykanie. Od dziś rosyjskie firmy są praktycznie odcięte od możliwości emisji akcji i długu (powyżej 90 dni) na rynkach w USA. Dodatkowo administracja Obamy rozszerzyła sankcje wobec konkretnych firm. m.in. wobec Rosneftu, Novateku i Gazprombanku oraz wielu spółek sektora zbrojeniowego. UE wprowadziła przede wszystkim zakaz finansowanie jakichkolwiek projektów przez unijne instytucje w Rosji.

W efekcie tych decyzji główny indeks giełdy w Moskwie spada już o ponad 3,2% (sam Rosneft traci 4,3%). Rykoszetem dostaje także Europa, która jest największym partnerem handlowym Rosji. DAX traci 0,4%, CAC40 ponad 0,5%, a FTSE100 ok. 0,3%. Przecena nie omija także Polski. WIG20 traci już ponad 0,4%.

Trudno oczekiwać by sankcje nie pogorszyły także humorów na Wall Street. Jednakże negatywny wydźwięk sankcji może być lekko amortyzowany kolejnymi dobrymi wynikami spółek. Po sesji w USA wynika podał m.in. eBay, który zaskoczył pozytywnie zarówno na poziomie zysków, jak i przychodów.

Dziś przed nami jeszcze wyniki banku Morgan Stanley, spółek Philip Morris, Mattel czy też UnitedHealth. Po sesji wynikami pochwali się zaś Google.

Dział Analiz XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!