Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Poranek należy do dolara australijskiego, południe do funta

23 lipca 2014

Niezła sesja na giełdach w Chinach i dane o inflacji z Australii sprzyjają o poranku sile dolara australijskiego. Wobec dolara AUD umacnia się już o blisko 0,6%. Para AUDUSD zdecydowanie przebiła opór na poziomie 0,9400 i kieruje się w rejon szczytów z końca lipca – poziom 0,9500.

Za umocnieniem Australijczyka stoi przede wszystkim odczyt inflacji bazowej za II kwartał. Inflacja CPI w II kwartale wyniosła 3,0% w ujęciu rocznym (0,1 pp. poniżej konsensusu), lecz inflacja bazowa (liczona trochę inaczej niż w Europie i USA) wzrosła do 2,9% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał odczytu na poziomie 2,7% r/r. Dane te jednoznacznie powinny sprzyjać neutralnemu nastawieniu Centralnego Banku Australii co dalszych zmian w polityce pieniężnej. Dodatkowo plotki o rządowym wsparciu dla rynku mieszkaniowego w Chinach, dają nadzieję wielu inwestorom na wzrost cen metali przemysłowych, będących istotnym produktem eksportowym gospodarki Australii.

Z perspektywy kalendarza największej zmienności w kolejnych godzinach oczekiwać możemy na funcie. O 10:30 poznamy minutes Banku Anglii a o godz.13:45 wystąpi prezes M.Carney. Minutes są na chwilę obecną ważniejsze niż same decyzje Banku, gdyż po decyzji mamy jedynie lakoniczny komunikat. Ze względu na fakt, iż Bank nie zrobi i tak nic do czwartego kwartału, same decyzje nie mówią nic i dopiero minutes pokazują jak wygląda dyskusja wewnątrz Rady Banku. Co więcej, Carney będzie mógł się dziś odnieść do tego dokumentu, choć trzeba zaznaczyć, iż debata, w której bierze udział nie jest poświęcona bezpośrednio polityce pieniężnej.

Dział Analiz XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!