Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Potężna wyprzedaż na Wall Street

26 września 2014

Podczas wczorajszej sesji na Wall Street miała miejsce ogromna wyprzedaż, gdzie ostatnio tak słaby dzień odbył się końcem lipca. Na giełdach w Europie również panują słabe nastroje, chociaż po wczorajszych gigantycznych spadkach, dzisiejsze zniżki wyglądają błaho.

Wall Street wczoraj święciło mocnym, czerwonym kolorem. Najważniejsze indeksy straciły grubo ponad 1%, gdzie S&P 500: -1,62% znajdując się najniżej od połowy sierpnia, DJIA: -1,54% oraz najsłabszy Nasdaq: -1,94%. W zasadzie najwięcej traciły spółki technologiczne, gdzie Google: -2,2%, Apple: -3,81%, Microsoft: -2,21%, Facebook: -1,67%, czy Twitter: -2,85%. Ponownie straciła również nie dawno debiutująca Alibaba: -1,82%. Jedną z naszych teorii dotyczących spadków spółek z sektora technologicznego jest chęć zrobienia sobie miejsca na akcje właśnie chińskiego giganta Alibaby, przy okazji realizując długoterminowe zyski. Alibaba ma całkiem niezłe perspektywy: stale rosnący rynek w Chinach oraz możliwość wejścia na Zachodnie rynki powoduje, że spółka jest całkiem atrakcyjna. Szczególnie, że od piątkowej ceny debiutu straciła już prawie 4 USD, a prognozy mówią, że na koniec roku jedna akcja może być warta ponad 100 USD. Jednakże, Alibaba traciła już kolejny dzień z rzędu, gdzie jednym z powodów jest wkroczenie dużych graczy dokonujących krótkiej sprzedaży. Jak donosi jedna z największych agencji prasowych, wczoraj sprzedano 8,9 mln akcji co stanowi 2,4% udziałów w całej spółce. Może się to wydawać całkiem nie dużo, ale akcje te są warte wg wczorajszej wyceny ponad 5 mld USD!

Po wczorajszych spadkach w Europie dzisiaj także nie jest lepiej, choć początkowo na otwarciu było całkiem płasko. Niestety z minuty na minutę najważniejsze europejskie indeksy znacznie zwiększają swoje straty. Na godzinę 09:50 CAC 40 tracił 0,26%, DAX: -0,47%, FTSE 100: -0,24%.

Polska giełda nieco zniwelowała początkowe straty, gdzie aktualnie najważniejszy warszawski indeks WIG 20 traci 0,1%

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!