Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Program na Wielki Tydzień

30 marca 2015

Po w miarę spokojnym ubiegłym tygodniu, pod względem publikacji makroekonomiczny, najbliższe dni obfitują w wiele interesujących wydarzeń. Wielki Tydzień rozpoczniemy od danych o inflacji w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. W ciągu kolejnych dni poznamy finalne odczyty PMI, protokół z posiedzenia EBC, a także dane o zapasach ropy.

Jednakże kluczowym wydarzeniem będzie publikacji danych z rynku pracy w USA w Wielki Piątek. Dane z rynku pracy są w ostatnim czasie najbardziej wyraźnym sygnałem, iż wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych znajduje się na odpowiednich torach. Kolejny dobry odczyt w piątek, może dać sygnał do podniesienia stóp procentowych przez FED już podczas czerwcowego spotkania.

W Chinach przewodniczący Banku Centralnego widzi pole do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Zhou Xiachuan, stwierdził iż należy uważnie obserwować skutki globalnego spowolnienia gospodarczego oraz spadających cen surowców. W pierwszej połowie marca premier Li Keqiang obniżył prognozę wzrostu PKB na rok 2015 do 7%. Oprócz tempa wzrostu gospodarczego, również wolniejsze tempo wzrostu cen może być problematyczne dla państwa środka. Szef PBoC uważa, iż należy bacznie przyjrzeć się przyszłym publikacjom danych inflacyjnych, aby nie dopuścić do sytuacji, w której w Chinach pojawi się deflacja.

Bank Anglii rozpoczyna dzisiaj okres ciszy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Członkowie Banku Centralnego nie będą udzielać publicznych wypowiedzi przez najbliższe kilka tygodni. Sytuacja może być o tyle ciekawe, iż w dniach 7-8 maja odbędzie się spotkania ciała decydującego o poziomie stóp procentowych, a 11 maja zostanie ogłoszona decyzja. Wraz z publikacją raportu o inflacji 13 maja ma zakończyć się ten okres ciszy w BoE. Zgodnie z wypowiedziami większości bankierów centralnych w Wielkiej Brytanii, następnym ruchem który zostanie podjęty będzie podwyżka stóp procentowych. Jednakże gorsze od oczekiwanych odczyty danych (oprócz sprzedaży detalicznej), dają pole do popisu dla gołębi, według niektórych członków BoE obniżka jak i podwyżka stóp procentowych są równie prawdopodobne.

Po godzinie 10:15 dolar kosztował 3,7736 złotego, euro 4,0959 złotego, funt 5,6082 złotego, zaś frank 3,9142 złotego.

Arkadiusz Trzciołek

Analityk Rynków Finansowych

XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!