Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Przedsmak jutrzejszego dnia

2 lipca 2014

W porównaniu do wczorajszego dnia, dzisiaj mielismy dosyć ubogi kalendarz i trochę mniejszą zmienność, ale nie obyło się bez niespodzianek, mowa oczywiście o danych z USA. Jest to przedsmak tego co wydarzy się jutro. Mowa tu o decyzji w sprawie stóp procentowych ECB, wystąpienie Mario Draghiego oraz publikacja danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejszym odczytem dzisiejszego dnia był raport ADP ze Stanów Zjednoczonych. Odczyt przekroczył chyba wszystkie możliwe oczekiwania. Zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło aż o 281 tys. Prognozy zakładały wzrost o 200 tys. przy poprzednim odczycie na poziomie 179 tys. Już od rana dolar radził sobie całkiem nieźle w stosunku do euro, ale zdecydowany ruch w dół na tej parze nastąpił po opublikowaniu wspomnianego raportu. Aktualne notowania na poziomie 1.3650 znajdują się znacznie poniżej wczorajszych czy dzisiejszych szczytów. Dolar zmniejszał dzisiaj swoje straty wobec praktycznie każdej najważniejszej waluty.

Dzisiejsze dane są jedynie wstępem do jutrzejszego dnia. Jutro poznamy oficjalne dane na temat zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Wyjątkowo będzie to czwartek z powodu Dnia Niepodległości w USA w piątek, który jest dniem wolnym. Rynek oczekuje wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o dodatkowe 212 tys. (w maju: 217 tys.) oraz w sektorze prywatnym o 210 tys. (wcześniej: 216 tys.)

Dzisiaj poznaliśmy również odczyt PMI z Kanady (wczoraj kanadyjczycy mieli wolne). Pomimo wzrostu do 53.5 wobec wcześniejszego odczytu 52.2, USD zaczęło umacniać się wobec CAD w obliczu świetnych danych z USA.

Bardzo dobrze radził sobie dzisiaj polski złoty. Większość dnia złoty umacniał się wobec najważniejszych światowych walut. Dopiero późnym popołudniem złoty zaczął tracić wypracowaną przewagę. Dziś również RPP podjęła decyzję odnośnie stóp procentowych. Stopy pozostały zgodnie z oczekiwaniami bez zmian. Natomiast z komunikatu zniknął zapis dotyczący tego, że stopy pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Rada zakłada, że prawdopodobieństwo obniżki we wrześniu jest bardzo niewielkie, ale nie wyklucza obniżki w kolejnych miesiącach. Wszystko będzie zależeć od danych – podsumował prof. Marek Belka.

 Aktualne notowania w porównaniu do euro: 4.1517, dolara: 3,0396, funta: 5.2162, franka: 3.4198.

Daniel Kostecki
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!