Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Rynki nadal żyją sankcjami, ale czekają już na FED

30 lipca 2014

Wczorajsza sesja przebiegała pod dyktando informacji o sankcjach ze strony Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Trzecia runda sankcji, których szczegóły zostały ustalone wczoraj, zawiera między innymi : zakaz sprzedaży broni, ale chodzi tutaj głównie o nowe kontrakty, zakaz eksportu technologii informatycznych oraz odcięcie rosyjskich banków od europejskiego rynku finansowego – co powinno zaboleć najbardziej. Na koniec czerwca rosyjskie rezerwy walutowe wynosiły 478 mld USD co może zapewnić Rosji możliwość interwencji na rynku rubla na jakiś czas. Kwoty na które rosyjski sektor finansowy będzie musiał się zapożyczać są jednak spore, a banki mogą mieć kłopoty jeśli ich finansowanie będzie droższe.

Dzisiaj rynki nadal żyją sankcjami. Jednak możliwe, że skoro znają już ich zakres skupią swoją uwagę na publikacji dzisiejszych danych makroekonomicznych. Przede wszystkim czekają na  informacje płynące z niemieckiej gospodarki oraz z USA, gdzie opublikowany zostanie dzisiaj raport ADP, a także odczyt PKB. W godzinach wieczornych naszego czasu zostanie opublikowana decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych. Jednak oprócz kolejnego obcięcia QE rynki nie oczekują żadnych działań.

Sesja w Europie rozpoczęła się spadkami na kontraktach terminowych i tak też pozostało. Główne indeksy tracą, najsilniej podobnie jak wczoraj spada CAC40 który zniżkuje już o -0,69%. DAX -0,25% pod kreską, natomiast FTSE100 -0,26%. Warszawski parkiet także sporo traci. Indeks trzydziestu największych spółek na godzinę 10:15 był -0,66% pod kreską. Wśród jego komponentów najlepiej radziły sobie PGE, Enea oraz TauronPE. Po drugiej stronie rynku znajdują się Mbank, Eurocash, a także PGNIG. Dobre dane z USA mogą pozytywnie wpłynąć na giełdy i przełamać ostatnią złą passę wynikającą z dalszego napięcia na linii Rosja-Zachód.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!