Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Słabe odczyty PMI negatywnie wpływają na rynki.

20 listopada 2014

Dzisiejsza sesja w Europie przebiega pod dyktando słabych odczytów PMI. Także nocne dane z Chin, które świadczą o spowolnieniu w Państwie środka negatywnie wpływają na rynki i stąd też obserwujemy sporą wyprzedaż na światowych giełdach.

O godzinie 9:30 poznaliśmy bardzo słaby odczyt przemysłowego PMI z niemieckiej gospodarki, który rozpoczął wyprzedaż na europejskim rynku akcji. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym wyniesie 51,5, podczas gdy opublikowany wynik wyniósł jedynie 50,0. Także wskaźnik aktywności w usługach zaskoczył negatywnie i giełdy w Europie znalazły się sporo poniżej wczorajszego zamknięcia. Pesymizm na rynkach wynika także ze słabej kondycji chińskiej gospodarki, na co wskazuje nocny odczyt PMI dla przemysłu, który znalazł się na poziomie 52,1 co także jest wynikiem gorszym od konsensusu. Niewykluczone, że dzisiejsze publikacje będą ciążyły rynkowi akcji w czasie najbliższych sesji co doprowadzi notowania europejskich indeksów na jeszcze niższe poziomy.

Inwestorzy w Warszawie także pozostają w negatywnych nastrojach co przekłada się na przecenę wszystkich indeksów. WIG20 o godzinie 10:30 notowany był prawie -1,0% poniżej wczorajszego zamknięcia. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie OrangePl, PKN Orlen oraz AssecoPol. Z kolei po przeciwnej stornie rynku znajdują się Pekao, PKOBP oraz JSW.

Łukasz Banach
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!