Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Spokojnie na Wall Street po decyzji FOMC

30 października 2014

Wczoraj doszło do długo zapowiadanego zakończenia programu QE i mimo wcześniejszych spekulacji ze strony niektórych członków FOMC dotyczących przedłużenie skupu obligacji, pewien okres w historii rynków finansowych został zakończony.

Inwestorzy na Wall Street zareagowali na te informacje dosyć spokojnie co oczywiście wynika z tego, że już długo wcześniej oczekiwali takiego ruchu. Niektórzy mogli liczyć, że słaby wzrost gospodarczy w Europie powstrzyma członków Komitetu Otwartego Rynku przed wygaszeniem programu, co sugerował między innymi szef FED St. Louis James Bullard - tak się jednak nie stało. Komunikat FOMC był jastrzębi, co doprowadziło do silnego umocnienia amerykańskiej waluty, jednak na rynku giełdowym obserwowaliśmy względy spokój. Zapewniania o pozostawieniu stóp procentowych na niskich poziomach przez dosyć długi okres czasu nadal będą stanowić czynnik zachęcający do zakupu akcji. Także dosyć dobry sezon wyników w USA powinien wspierać byki, co może skutkować dalszym ruchem na wyższe poziomy.

W Warszawie po neutralnym otwarciu obserwujemy obecnie spadki. Indeks dwudziestu największych spółek znajduje się już -0,5% poniżej wczorajszego zamknięcia. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Bogdanka, Lotos oraz Synthos. Po przeciwnej stronie rynku znajdują się Eurocash, Kernel a także JSW.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!