Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Spokojny dzień bez Wall Street

4 lipca 2014

Dzisiejszy dzień należał do jednych z najbardziej spokojnych w ostatnich tygodniach. Powód? Dzień Niepodległości w USA. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny wyglądał blado przy wczorajszych wydarzeniach. Warte wspomnienia są jedynie dane z Niemiec na temat zamówień w przemyśle, które spadły do -1.7% m/m z poziomu 3.1% (spodziewano się spadku, ale tylko do poziomu -1.0%).

Po wczorajszym niezdecydowaniu na azjatyckich giełdach, dzisiaj mieliśmy wzrosty. Spowodowane były one dobrymi nastrojami po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Nikkei urósł o 0.58, Hang Seng o 0.34. Stracił jedynie Shanhai Composite: -0.19%.

W tym tygodniu europejskie giełdy notowały poziomy jakich nie widziano od 2009 roku. Po trzydniowym rajdzie w góre, główne europejskie indeksy zanotowały lekki spadek. Mała aktywnośc inwestorów na europejskich parkietach była spowodowana wolnym dniem w USA. Europejski indeks Euro Stoxx 600 zyskał w tym tygodniu 1.9%. Jedną z najbardziej tracących dzisiaj spółek było BNP Paribas (-2.3%), która pomimo złamania sankcji USA i otrzymania gigantycznych kar, rosła w tym tygodniu najszybciej od kilku miesięcy. Aktualne notowania głównych indeksów: CAC 40 traci -0.17%, DAX -0.11%. Lekko zyskuje jedynie FTSE 100: 0.12%.

Co gorsze, nastroje nie zmieniły się na warszawskiej giełdzie. WIG 20 traci ponownie, tym razem ponad 0,20%. Tak kiepskie nastroje spowodowane są zawirowaniami w okół OFE o których pisaliśmy wczoraj. Polacy do końca lipca muszą zdecydować o tym czy część odkładanych środków na emeryture ma pozostać w OFE. Jeżeli potwierdzą się najczarniejsze scenariusze, może to prowadzić do kolejnych spadków na GPW spowodowanych odpływem kapitału OFE z GPW.

Największą zmienność mieliśmy dzisiaj na parkiecie w Budapeszcie. Indeks BUX traci dzisiaj -1.34% i jest to kolejny z kolei spadek. Tak negatywne nastroje wsród inwestorów na Węgrzech spowodowane są głosowaniem nad wprowadzeniem programu pomocowego dla kredytobiorców mających kredyt w walucie obcej. Najwięcej tracą węgierskie banki, które stoją przed obliczem gigantycznych strat. Węgierska waluta również traci, notowania forinta wobec dolara spadły o -0.28%.

Pomimo braku sesji giełdowej w USA dalej obserwujemy zniżkę na parze EURUSD. Notowania przebiły okrągły poziom 1.3600 i aktualnie testują wsparcie w okolicach 1.3588. Rekomendacje banków wskazują na dalszy spadek notowań oraz stablizację kursu. Możliwe zejścia do poziomów 1.3550 oraz 1.3477.Notowania GBPUSD  po wczorajszej publikacji danych z USA wpadło w konsolidację, aktualnie kurs znajduje się na poziomie: 1.750.

Polski złoty podobnie, podobnie jak warszawska giełda notuje, niewielkie spadki. Aktualnie traci wobec dolara -0.19%, funta: -0.16%, euro: - 0.03% oraz franka: -0.03%

Dział Analiz XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!