Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Wall Street na historycznych szczytach

22 sierpnia 2014

Wczorajsza sesja giełdowa w Stanach Zjednoczonych przyniosła nam niespodziankę w postaci wejścia indeksu S&P 500 na historyczne, nie notowane wcześniej poziomy. Wydaje się, że światowe rynki akcyjne zaczynają już rozgrywkę przed wystąpieniem Janet Yellen na corocznym sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole.

Dzisiejsza sesja azjatycka nie była tak burzliwa jak ta wczorajsza, głównie ze względu na brak żadnych wydarzeń oraz odczytów z azjatyckich gospodarek. Nikkei lekko dzisiaj stracił: -0,3%, podczas gdy chińskie indeksy nieco odrabiają wczorajsze straty spowodowane słabymi odczytami z chińskiej gospodarki. Azjatyccy inwestorzy ze spokojem spoglądają na przemowę szefowej Fed, gdzie praktycznie wszystkie rynki obstawiają raczej gołębie przesłanie, które może nawet przyćmić jastrzębie minutes. Indeks Shanghai Composite zyskuje dzisiaj: 0,46%, a Hang Seng: 0,35%, z kolei rośnie również koreański KOSPI: 0,66%.

Europejskie parkiety po wczorajszych wzrostach nie mogą obrać wyraźnego kierunku i dzisiejszą sesją rozpoczęły od płaskich notowań, gdzie aktualnie dwa główne indeksy znajdują się nieco pod kreską, CAC 40: -0,08%, DAX: -0,04%, FTSE 100: 0,04%.

Inwestorzy z Wall Street mogą być z siebie wyraźnie zadowoleniu z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zamknięcie na historycznym poziomie 1992,37 pkt, a indeks Dow Jones Industrial Average ponownie znalazł się powyżej 17000 pkt. Powoli nasuwa się pytanie, czy ktoś lub coś jest w stanie powstrzymać wzrosty na Wall Street.

Warszawski parkiet idzie krok w krok ze swoimi zachodnimi odpowiednikami. Sesja zaczęła się od niewielkich wzrostów, gdzie aktualnie WIG 20 znalazł się nieco pod kreską. Na godzinę 09:40 WIG 20 znajduje się na poziomie: -0,2%.

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!