Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Wzrosty w Europie, rynek spekuluje o QE.

12 stycznia 2015

Dzisiejsza sesja w Europie rozpoczęła się od wyraźnych wzrostów. Główne indeksy zyskują już w okolicach 1,0% co wynika ze spekulacji rynkowych dotyczących uruchomienia przez EBC programu skupu obligacji rządowych. Nawet kolejna fala wyprzedaży na rynku ropy nie wpływa negatywnie na dzisiejsze notowania i inwestorzy pozostają w dobrych nastrojach.

 Jeszcze w czasie piątkowej sesji poznaliśmy opinie członków EBC na temat obecnej polityki banku. Główny ekonomista zaznaczył, że ryzyko deflacji w strefie euro cały czas pozostaje silne i EBC jest gotowe do wprowadzenia niekonwencjonalnych narzędzi o ile zajdzie taka potrzeba. Także Mario Draghi w liście, który wysłał do europarlamentarzystów chce przygotować ich na rychłe wprowadzenie niestandardowych narzędzi banku centralnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli EBC nie zrobi tego 22 stycznia, to wprowadzi to na następnym posiedzeniu, które odbędzie się 6 tygodni później. Z kolei dzisiaj rano poznaliśmy opinie dwóch dużych banków, których zdaniem Europejski Bank Centralny nie będzie czekał z uruchomieniem kolejnych narzędzi i już w przyszłym tygodniu może dojść do oczekiwanych przez rynek działań. Wśród członków EBC pojawiają się także głosy, że skup obligacji rządowych nie jest konieczny, jednak wydaje się, że ta grupa stanowi obecnie mniejszość. W Niemczech pośród blue chipów najmocniej rosną dziś akcje Lufthansy, która podwyższyła prognozy zysków na ten roku z powodu potężnego spadku cen paliw lotniczych. Spółka dzięki spadkowi cen paliw oszczędziła w 2014 r. 400 mln EUR. W tym roku spodziewa się oszczędności na poziomie aż 900 mln EUR. Akcje spółki rosną już o ponad 3%

Mimo dobrych nastrojów w Europie, na warszawskim parkiecie inwestorzy pozostają w nieco gorszych nastrojach. Wśród komponentów indeksu WIG20 najmocniej zyskują Kernel, KGHM oraz PZU. Z kolei po drugiej stronie rynku znalazły się JSW, Eurocash, a także AssecoPol.

Łukasz Banach
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!