Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Nowe sankcje, ale na giełdach spokój

12 września 2014

Pomimo iż UE wreszcie ogłosiła nowe sankcje wobec Rosji, na giełdach nie wywołało to wzmożonych ruchów. Co więcej, pomimo iż na giełdzie w Moskwie dzień zaczynaliśmy od handlu pod kreską, to już po pół godzinie  i otwarciu w Paryżu i Frankfurcie, indeksy rosyjskie wyszły powyżej zera.

UE opublikował dziś swoje nowe sankcje wobec trzech firm z rosyjskiego sektora naftowego i nowych osób z otoczenia prezydenta Putina. Sankcje uderzają przede wszystkim w trzy firmy naftowe - Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft. Spółki te będą praktycznie całkowicie odcięte od europejskiego rynku kapitałowego. Tym samym będą one zmuszone do ograniczenia swoich projektów inwestycyjnych, chyba że znajdą jakieś finansowanie w Chinach. Dodatkowo tak znani politycy jak Władimir Żyrinowski (chciałby najechać Polskę, a czasami oddać jej nawet Lwów) i Igor Lebiediew będą mieli zamrożony majątek na terenie UE, chociaż prawdopodobnie aktywów w Europie za wiele nie mają. Sankcje personalne i zamrażanie majątków dotknie także wielu separatystów. Na owe sankcje ma wkrótce odpowiedzieć Rosja. Wiele się mówi, iż może zamknąć przestrzeń powietrzną dla europejskich samolotów lub zakazać importu samochodów z UE.

Jednakże patrząc na giełdy w Europie Zachodniej obawy o kontr-sankcje nie są duże. DAX i CAC40 są obecnie blisko zamknięć z czwartku. Podobnie sytuacja wygląda na WIG20 i na parkietach w Mediolanie i Madrycie.

W dalszej perspektywie dziś najważniejszą figurą będą dane o sprzedaży detalicznej w USA. Jeśli dane pozytywnie zaskoczą i rentowności w USA będą kontynuowały swój marsz w górę, a dolar będzie się dalej umacniał, to dla giełd na świecie może stanowić spore ograniczenie dla dalszych wzrostów.

 Dział Analiz XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!