Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Silne wzrosty po wynikach stres testów.

27 października 2014

Po niedzielnej publikacji wyników stres testów wszystkie indeksy w Europie rozpoczęły tydzień silnymi wzrostami. Inwestorzy spodziewali się, że kondycja europejskiego sektora bankowego jest dużo gorsza i stąd też widoczny optymizm.

Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami testy oblało 25 banków. Największa ich ilość pochodzi z Włoch, gdzie na czarnej liście znalazło się aż 9 banków. Także dwa belgijskiej banki nie zaliczyły testów a wśród nich Dexia. Z kolei gdyby w Portugalii doszło do ponownego kryzysu to trudności z przetrwaniem będzie miał właściciel polskiego banku Milennium – Banco Centrale Portugese, który musi uzupełnić kapitały o 1,1 mld euro. Ogólne wyniki nie są tak złe jak wcześniej oczekiwano. Spośród wspomnianych 25 instytucji, tylko 13 z nich jest faktycznie zagrożonych i w czasie najbliższych dwóch tygodni musi przedstawić EBC program naprawczy.

Komisja Nadzoru Finansowego dokonała przeglądu jakości aktywów wśród 15 banków działających na polskim rynku. Wyniki, które zostały opublikowane w niedziele są zadowalające. Jedynie Getin Noble Bank oraz BNP Paribas nie sprostały wymogom kapitałowym stawianym przez KNF, gdyby doszło do kolejnego kryzysu. Niedobór kapitału w GNB wynosi 262,5 mln zł i tym samym spółka oblała scenariusz podstawowy, ale poradziła sobie w scenariuszu szokowym. Z kolei BNP Parbias nie przeszedł pomyślnie testów przy założeniu scenariuszy szokowych, którego kapitały podstawowe w kryzysie wynosiłyby 4,71%  wobec wymaganych 5,5%. Najlepsze wyniki osiągnęły Pekao, ING oraz Bank Handlowy. Największy polski bank PKOBP znalazł się na piątej pozycji.

W Warszawie inwestorzy rozpoczęli notowania w bardzo dobrych nastrojach. Indeks dwudziestu największych spółek zyskuje obecnie w okolicach +0,5%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Kernel, Pekao oraz PKOBP. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się PGE, MBank, a także Bogdanka.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!