Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Spokojny dzień na rynkach

7 lipca 2014

Po spokojnym piątku, gdzie z powodu obchodzenia przez amerykanów Dnia Niepodległości sesja giełdowa w USA nie odbyła się dziś również mamy spokój. Euro lekko umacnia się do dolara, a PLN pozostaje bardzo stabilny z niewielkimi wahaniami do dolara, euro i franka. Jedynie do funta złoty odrabia nieco więcej strat.

Światowy rynek giełdowy po zeszłotygodniowych wzrostach łapie lekką zadyszkę, dzisiaj tracą wszystkie najważniejsze europejskie oraz amerykańskie indeksy, o dziwo zyskuje WIG20, który na zamknięciu wzrósł o +0,67% (chociaż silnych korelacji z indeksami europejskimi lub amerykańskimi nasze giełda nie utrzymuje już od długiego czasu). Natomiast na rynku walutowym nie odnotowaliśmy dzisiaj większych skoków cenowych. Jedynie jen zaliczył dzisiaj dosyć solidne ruchy i umacnia się wobec dolara i euro. Taki ruch spowodowany jest wypowiedzią członka banku centralnego Japonii, który stwierdził, że obecne notowania jena są odpowiednie dla japońskich firm. Aktualnie notowania dla EURJPY: 138.49 oraz USDJPY: 101.85.

Poranne umocnienie dolara wobec euro spowodowane było m.in. rewizją prognozy pierwszej podwyżki stóp w USA z pierwszego kwartału 2016 r. na trzeci kwartał 2015 r. przez Goldman Sachs. Euro także było pod presją ze względu na słabsze odczyt produkcji przemysłowej w Niemczech (-1,8% m/m i 1,3% r/r). Notowania szybko jednak powróciły do wcześniejszych poziomów po dobrym odczycie indeksu Sentix. Aktualnie EURUSD znajduje testuje opór zlokalizowany w okolicach 1.3600. Jednak więszkośc banków jest przekonana o dalszych spadkach na prze EURUSD po wyrysowaniu lokalnej korekty. Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia dla EURUSD jest publikacja protokułu z posiedzenia FOMC w środę o godzinie 20:00.

Ciekawie przedstawia się sytuacja na parze AUDUSD, gdzie brytyjski bank Barclays sugeruje zakup dolara australijskiego i grę pod czwartkowy raport z rynku pracy. Prognozy zakładają wzrost zatrudnienia o 12 tys. miejsc pracy w stosunku do spadku, który miał miejsce w maju. Aktualne notowania AUDUSD znajdują się na poziomie: 0.9353.

Narodowy Bank Polski opublikował dzisiaj Raport o inflacji gdzie znacznie zrewidował swoje oczekiwania inflacyjne. W 2014 inflacja ma wynieść 0.2% r/r (w marcu prognozowano 1.1), w 2015 ma nastąpić wzrost do 1.4% r/r (wcześniej 1.8%), a w 2016 2.3% r/r (wcześniej 2.5%). W najbliższych latach wzrost gospodarczy będzie dosyć stabilny i będzie wynosił ok. 3.5% r/r.

O godzinie 17:21 za dolara należało zapłacić 3,04, za funta 5,21, za franka 3,40, a za euro 4,13 złotego.

Daniel Kostecki
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!