Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Tąpnięcie na Wall Street

25 czerwca 2014

Wczorajsza sesja na Wall Street miała bardzo interesujący przebieg. Po ustanowieniu historycznych szczytów przez S&P500 rynek zaczął gwałtownie spadać.

Patrząc na wykres tego indeksu najpierw widzimy silny ruch w górę, a następnie jeszcze większe tąpnięcie. Takie zjawisko jest zazwyczaj przejawem, jak na razie na małą skalę, paniki wśród inwestorów, którzy bardzo szybko musieli zamykać swoje pozycje długie, uciekając z rynku i tworząc większą falę wyprzedaży. Falę tę przypisuje się eskalacji konfliktu w Iraku na czym głównie straciły spółki energetyczne, które to były w większości odpowiedzialne za spadki za oceanem. Cały subindeks energetyczny w indeksie S&P500 zniżkował w pewnym momencie o ponad 2%. Finalnie S&P500 stracił -0,64%, a DJIA -0,70%. Spoglądając na notowania kontraktu na S&P500 widzimy, że rynek cofnął się pod pierwsze wsparcie wynikające ze wcześniejszego wierzchołka przy 1950 pkt. i obecnie może zmierzać do 1930 lub 1920 pkt. Byłby to jednak wciąż ruch korekcyjny, który naturalnie powstaje po silnej fali wzrostów na amerykańskiej giełdzie.

To co działo się na Wall Street miało również bezpośrednie przełożenie na sesją w Azji. Indeks Nikkei zniżkował o -0,61%, Hang Seng o -0,74%, a Shanghai Composite o -0,53%. Europa na początku sesji również jest w kolorze czerwonym. WIG20 otworzył się o -0,65% pod kreską, CAC40 spada o -0,43%, a niemiecki DAX o -0,54%. Z punktu widzenia analizy technicznej kontrakt na indeks WIG20 znajduje się w interesującym miejscu, gdyż notowania testują okolice 2410 pkt., który to poziom może być istotnym wsparciem (wraz z okrągłą barierą 2400 pkt.). Gdyby jednak i te okolice zostały pokonane to następnym celem dla rynku może być rejon 2350 pkt.

Dziś przed nami jeszcze publikacja ilości złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, a także poznamy finalny odczyt PKB za pierwszy kwartał dla Stanów Zjednoczonych. To jednak nie koniec publikacji zza oceanu, gdyż dowiemy się także, jak kształtowały się zamówienia na dobra trwałego użytku i dobra bez środków transportu oraz indeks PMI dla usług.

O godzinie 09:20 WIG20 był na poziomie 2446 pkt., spadając o -0,54%.

Daniel Kostecki
XTB

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!