Platforma dostępna w krajach Poland Romania
Aforti Exchange

Niepewna sytuacja frankowiczów

17 marca 2022


2008 rok silnie zapisał się w historii kredytobiorców zaciągających kredyty hipoteczne.

To rok, w którym aż 68% wszystkich zaciąganych kredytów hipotecznych stanowiły kredyty frankowe.


Kiedy się to zaczęło?

Kredyty frankowe udzielane były w Polsce od 2004 roku, jednak największej popularności doczekały się cztery lata później. W tym czasie kurs franka szwajcarskiego osiągnął swój rekordowy poziom 2 PLN, do kredytu zachęcał także utrzymujący się na niższym niż w Polsce poziomie wskaźnik oprocentowania kredytu. Oba te wskaźniki przyczyniły się do masowo zaciąganych kredytów we franku szwajcarskim.

 

Rosnący kurs CHF

Popyt na kredyty frankowe osłabł, kiedy w 2011 roku kurs CHF zaczął systematycznie rosnąć. Już wtedy kredytobiorcy zaczęli odczuwać efekty rosnących rat kredytu hipotecznego. Z roku na rok stawki rosły, do czego przyczyniły się kryzysy gospodarcze. Jednym z nich były pierwsze fale pandemii koronawirusa, w skutek czego zmianom uległy kursy wielu walut na rynku Forex. Spłacanie kredytu Polakom utrudniły także spadek sprzedaży, trudne warunki na rynku pracy czy obniżenie pensji. Od momentu masowego zaciągania kredytów we frankach kurs waluty zmieniał się wielokrotnie, chwilami przekraczając nawet początkowe zadłużenie kredytobiorcy.

W ciągu ostatnich kilku dni kurs franka urósł do 4,7 PLN. Wymiana waluty w tej chwili jest droższa o blisko 14% w porównaniu do września 2021 roku. Szacuje się, że w marcu rata kredytów zawartych we frankach będzie najwyższą w historii.

 

Obecna sytuacja franka

Rynek walutowy nie pozostał obojętny na atak Rosji na niezależną Ukrainę. Poprzednio pisaliśmy o nagłych i rekordowych kursach walut, takich jak wzrost EUR do poziomu 5 PLN. Obecnie, w obliczu niestabilnej sytuacji ekonomicznej po raz kolejny dotknięci większymi opłatami zostali frankowicze. Po czasowym ustabilizowaniu się CHF spłacalność kredytów we frankach po kolejny stanęła pod znakiem zapytania. Banki obawiają się znaczącego pogorszenia opłacalności kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości. Dziś, frank stał się dwa razy droższy, niż w momencie udzielania kredytów. Kredytobiorcy, nie tylko frankowi, odczuwają także efekty rosnącej inflacji, która według Rady Polityki Pieniężnej w całym 2022 roku osiągnie dwucyfrowy poziom.


Jest wyjście dla frankowiczów

Gdy sytuacja frankowiczów zaczęła się nagle pogarszać, kredytobiorcy ruszyli do sądów. Zgodnie z danymi samym III kwartale 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie prowadzono ponad 30 tysięcy spraw dotyczących kredytów związanych w obcą walutą. Wychodząc naprzeciw tym sprawom, Sąd Okręgowy wyodrębnił tak zwany wydział frankowy jako XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie. Kluczowy w sprawie okazuje się także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podczas posiedzenia zaplanowanego na 17 marca 2022 r. trybunał wypowie się m.in. w sprawie biegu przedawnienia roszczeń, możliwości modyfikacji przez sądy krajowe nieuczciwych postanowień lub częściowego utrzymania w mocy treści nieuczciwego warunku.

Pomimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku walut, niezmiennie zachęcamy do wymiany w internetowym kantorze AFORTI Exchange. Dzięki naszej platformie wymiany walut mogą Państwo skorzystać z najatrakcyjniejszych kursów, przysługujących rabatów oraz Programu Lojalnościowego.


N+wVVF7pEIusAAAAAElFTkSuQmCC

 

×Przepraszamy. Państwa przeglądarka CommonCrawl 2.0 nie spełnia minimalnych wymagań naszej platformy. Prosimy zaktualizować przeglądarkę!